Nikola Tesla swich
Никола тесла е човека който е можел да освободи хората от енергийната зависимост, но сега няма да говоря защо това не се е случило а ще обърна внимание на един негов проект.
Много интересен екперимент и интересно явление върху което може да се помисли. В какво се състои екперимента и защо е интересен. Схема по която го направих:
Схемата представлява ключ(реле) който превключва два по два кондензаторите паралелно и след това последователно с честота около 25 херца, вместо 4 релета съм позвал едно с 4 секции, бобините са филтриращия тороид на изходните напрежения от компютърно захранване, кондензатори 4700микрофарада, лампите са 12v/21w .
По принцип ако това е някаква обикновенна схема в най – добрия случай L1 трябва да свети със силата на L2, тоест при всички положения консумираната енергия винаги минава през тази лампа L1. Но какво се получава L2 свети по – силно отколкото L1, и сега въпроса е от къде идва тази допълнителна мощност без да минава през L1 ?
малко информация на английски за процеса:
Пламен Милков (ное. 19, 2008)
Това е отдавна известната схема на LC (индуктивно-капацитивен) умножител на напрежение.
На този принцип работят почти всички съвременни токозахранващи устройства.
В тях ролята на релетата се изпълнява от транзистори или тиристори, в зависимост от схемата.
На мястото на L2 и l2 просто е свързан трансформатор, от вторичните намотки на който се взима необходимото напрежение.
А за силата на светене има много просто обяснение – през l1 протича ток когато се зареждат кондензаторите при паралелното им свързване. Когато кондензаторите се свържат последователно диода не пропуска по-високото напрежение към l1, и свети l2 но на удвоено напрежение. И двете лампи светят в импулсен режим, но заради инерцията на човешкото зрение изглежда че светят с постоянна сила. Поради това че ипулсното напрежение към l2 е по-високо от това на l1, изглежда така че сякаш l2 е получила допълнителна енергия от нищото.
Това е от мен, ако искаш пробвай да измениш честотата с която командваш релетата, и същевременно измервай напреженията върху отделните лампи.