Следят ни разговорите в мрежата

Кой на кого изпраща имейл ще могат да следят занапред службите. За тях вече няма да са тайни и събеседниците в популярните интернет чатове като Skype и ICQ.
Това решиха депутатите с одобрени на първо четене два проекта за промени в закона за електронните съобщения, предаде БГНЕС. С тях депутатите задължават всички интернет доставчици да пазят тази информация 12 месеца. Тя може да бъде изискана при разследване на престъпление или заплаха за националната сигурност, е записано в проекта на МС.
Според председателя на вътрешната парламентарна комисия Минчо Спасов тази формулировка отваря прекалено широко вратата МВР да се рови в електронната кореспонденция на гражданите. На косъм мина неговото предложение тази информация да се предоставя само със съдебно решение за разкриване на тежко престъпление. МВР ще научава адреса, от който е изпратено дадено съобщение, до кого е, кога и колко дълго е продължила връзката.
Съдържанието му обаче няма да се разкрива. Подобна практика съществува от години в същия закон по отношение на разговорите и SMS-ите по мобилните телефони, припомня „24 часа“. Телефонните компании ще са длъжни при поискване да предоставят номера на абонати за ежегодна актуализация на указателите, записаха депутатите.
Ооо свещена простота .. тея простаци друго не можаха да направят, ако се съди по сегашните скандали ще има тотален контрол на населението. Това е края на личната свобода, определено власт имащите ще се възползват за да следят конкурентите си в бизнеса. Ще окрупняват бизнеса, ще унищожат най – малките и незащитени фирми. Да не говорим от гледна точка на доставчиците на интернет ще ги принуди да направят една доста солидна инвестиция в безсмислено оборудване за да могат да записват кой с кого и кога си е писал и говорил. В същото време цари безаконие, краде се на поразия въртят се големи мръсни пари, източват се кой каде фонд намери. Аман от тая тройна чума.


Leave A Reply

Before you submit form:
Human test by Not Captcha

Comments

sheki (дек. 14, 2008)

http://www.dnes.bg/article.php?id=62456
Съдът отмени наредбата за следенето в интернет
Петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) отмени решение на тричленен състав на съда, с което бе отхвърлена жалбата на Фондация „Програма за достъп до информация“ за следенето в интернет, съобщиха от съда.

Решението подлежи на обнародване в „Държавен вестник“, а отменената част влиза в сила от деня на обнародването й.

Според наредбата – за нуждите на оперативно-издирвателната дейност, предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, осигуряват на дирекция „Оперативно-техническа информация“ при МВР достъп чрез компютърен терминал до съхраняваните от тях данни.

Съдът приема, че нормата не поставя никакви ограничения по отношение данните, до които се разрешава достъпът чрез компютърен терминал, а изразът „за нуждите на оперативно-издирвателната дейност“ е много общ и не дава гаранции, че личният живот на гражданите е неприкосновен.Според магистратите не е установен способ за съблюдаване на конституционния принцип по отношение правото на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния живот на отделната личност, както и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.

„Наредбата противоречи на правото на всеки гражданин на зачитане на неговия личен и семеен живот, на неговото жилище и тайната на неговата кореспонденция, а намесата на държавните власти в ползването на това право е недопустима.

Съдът е категоричен, че националните правни норми следва да съблюдават това правило и да въвеждат разбираеми и ясно формулирани основания както за достъпа до данни от личния живот на гражданите, така и за процедурата за тяхното получаване“, пишат в мотивите си от ВАС.

Архив